aktuali 200920

Līdz 30. novembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 7. stāvā būs skatāma Ziemeļvalstu literatūrai veltīta bērnu grāmatu izstāde "Grāmatu plūdi: Ziemeļi satiek Baltiju bērnu grāmatās". Būt kopā gan ar iemīļotiem, gan vēl neiepazītiem Ziemeļvalstu literatūras varoņiem bērni un pieaugušie varēs ne tikai lasot, bet arī piedaloties dažādās aktivitātēs, izstaigājot labirintus. Ieeja bez maksas.

Izstādē būs apskatāmas Ziemeļvalstu grāmatas – gan tulkotas latviešu valodā, gan oriģinālvalodās, tai skaitā Ziemeļvalstu literatūras balvas iepriekšējo gadu nominanti. Līdzās jau zināmiem tēliem – Pepijai Garzeķei, Muminu ģimenei, plīša lācēnam Tobiasam un Lotei no Izmeklētāju ciema – būs iespēja iepazīt mūsdienu literatūras pārsteidzošos varoņus.

LNB Bērnu Literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova uzsver, ka grāmatu mīlestība bērnam ir jāmāca jau no mazotnes. Līdzko bērns atrod stāstu, kas viņu interesē, vēlmi lasīt un iepazīt grāmatas nevar apstādināt: "Šī izstāde ir vēl nebijusi iespēja bērnos atraisīt lasītprieku. Varoņi Ziemeļvalstu literatūrā mainās līdz ar sabiedrību – savā rīcībā tie lauž stereotipus, parādās netipiskās situācijās un pārsteidz ar raksturu daudzveidību. Ziemeļvalstu literatūras iepazīšana ir ceļojums pāri robežām, kas bērniem dod pārliecību, ka skaistums ir oriģinalitātē un arī tradīcijā. Dzīvē visi ceļi ir iespējami."

Izstādes ideja un tās nosaukums radies Islandē, kur "Grāmatu plūdi" jeb Jólabókaflóðið ir laiks pirms Ziemassvētkiem, kad islandieši viens otram dāvina grāmatas. Tāpēc arī grāmatu izdevēju ražīgākais laiks ir no septembra līdz novembrim. Izstādes autore – rakstniece un ilustratore Kristīne Ragna Gunarsdotira (Kristín Ragna Gunnarsdóttir) grāmatas dēvē par tiltiem, kas palīdz iepazīt tuvas un tālas zemes un kultūras. Izstādē būs apskatāmi Dānijas, Islandes, Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas, kā arī Fēru, Ālandu salu un Grenlandes autoru darbi.

Ejot cauri izstādei, bērniem būs iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs – zīmēt, spiest zīmogus, no klucīšiem būvēt dzejoli, līst cauri vulkāna caurumiem, iepazīt Pepijas māju, skatīties video, pārvietoties ar kuģi, pārģērbties par dažādiem tēliem vai sacerēt pašiem savus stāstus. Katrā no izstādes pieturām bērni varēs nesteidzīgi pētīt un lasīt grāmatas. Visā literatūras ceļojumā bērnus pavadīs izstādes spilgtākais tēls – Midgardas čūska.

Informacijās avots: lnb.lv

bērnuinfo.lv

Полезная информация взрослым и детям

bernuinfo@gmail.com